Czar „Przemijania”

Przemierzając szlaki Kampinoskiego Parku Narodowego natrafić można na ślady dawnego osadnictwa puszczańskiego. W odległych zaułkach parku do dziś żyją najbardziej wytrwali mieszkańcy nieistniejących już osad. Maciej Szajowski, na codzień pracownik KPN, w swoich fotografiach uchwycił piękno tych miejsc i ludzi.

Artysta szuka śladów dawnego osadnictwa, a pozostałym w puszczy mieszkańcom wykonuje pełne głębi portrety. Na kanwie leśnych wędrówek autora, powstała wystawa „Przemijanie”, która jest fotograficznym zapisem jego spotkań i wielogodzinnych rozmów z tymi, którzy zdecydowali się pozostać w puszczy. 

fot. Maciej Szajowski

Wystawa „Przemijanie” to wyjątkowy dokument o utraconym dziedzictwie kulturowym tych terenów, na których o dawnym życiu przypominają już tylko pochylone płoty, kapliczki, opuszczone domy i fundamenty. Zdjęcia prezentują między innymi portrety mieszkańców Famułek Królewskich i pełne mistycyzmu krajobrazy z Władysławowa czy Bromierzyka.

Zamość, 2020, fot. Maciej Szajowski
Famułki Królewskie, 2020, fot. Maciej Szajowski

Maciej Szajowski pochodzi z Puław. W latach 1996-2016 był pracownikiem Pienińskiego Parku Narodowego. Od 2016 r. jest zatrudniony w Kampinoskim Parku Narodowym. Był wielokrotnym gościem organizowanych przez nas Zjazdów Mieszkańców Wsi Puszczańskich. Jego fotografie z cyklu „Przemijanie” można zobaczyć m.in. na prowadzonym przez niego profilu Facebook „Kampinoskie krajobrazy”, którego śledzenie gorąco polecamy!

Polityka prywatności
Cyfrowe Archiwum Puszczańskie Gminy Brochów © 2022

Realizacja: biały kos & w lepszą stronę